Vlivem prostředí, ve kterém žijeme a způsobu života, který vedeme, se velká spousta lidí potýká s fenoménem citlivé pleti. Jedná se o soubor příznaků, které vyžadují šetrné zacházení a péči.
Co je citlivá pleť?
Citlivá pleť je taková, která má narušenou ochrannou vrstvu, která nás za normálních okolností chrání proti nežádoucím vlivům zvnějšku. Slouží jako obrana vůči mechanickým stimulům, jako bariéra při zachycování a odstraňování bakterií, má samočistící, fotoprotektivní a termoregulační funkci. Tato pleť se pro svůj zvýšený práh citlivosti velmi snadno podráždí a přehnaně reaguje na podněty, které by normální pleť nechaly v klidu. Snadno se dehydratuje; toto vysušení pak způsobuje její křehkost a vede k nepříjemným pocitům. Snadno zčervená, ať už z klimatických důvodů či užitím agresivních kosmetických přípravků. Je napnutá, někdy s pupínky. Bývá suchá a šupinatá. Může se objevit svědění, štípání, pálení. Příznaky se mohou objevit na obličeji, těle i vlasové pokožce.
Co pleti prospívá?
Někdy se dají příčiny vyvolávající tento kožní dyskomfort vysledovat. Můžete tak vypozorované spouštěče ze svého života eliminovat. Zejména je důležitá ochrana před zimou, sluncem (pozor na extrémní teploty saun a solárií), větrem a znečištěním. Měli bychom se dále vyhnout kouření, přemíře kávy, alkoholu, psychickému vypětí a pikantním jídlům. I zde oceníte přínos vyvážené stravy a dostatečného pitného režimu. Citlivou pokožku lze rovněž vytvořit přepečováním, častým opalováním, mechanickým drážděním, ke kterému dochází např. při odstraňování komedonů, nebo pravidelným užíváním nešetrných mýdel, vysušujících vod a peelingových přípravků s abrazivními zrníčky. Příčinami mohou být také tělesné změny a hormonální výkyvy, buď dočasné (těhotenství, menopauza, puberta) nebo trvalejší (stárnutí organismu). Některá lékařská ošetření, jako je radioterapie a leckteré léky, mohou také zapříčinit citlivost pokožky. Po ukončení léčby by potíže měly odeznít. Náchylnější pro vznik bývá kůže trpící atopickým ekzémem.
Zdravá pleť – krok za krokem
Základem pro úspěšné pečování o citlivou pleť je denní rutina skládající se z několika kroků, které byste měli dodržovat. Ráno celý cyklus zahájit očištěním micelární vodou, nanesením zklidňujícího tonika, poté aplikace séra (v ideálním případě), denní péče (krém nebo gel) proti červeným skvrnám (možné také s ochrannými faktory) a hypoalergenní makeup. Stejně jako péče přes den je velice důležitá i ta noční. Před spaním je nezbytné šetrné odlíčení a tonizace, na závěr výživný noční krém. Pokud si nechcete tvář odírat odličovacími tamponky, ideální volbou pro vás bude čistící mýdlo či pěna. Stejně tak není dobré pleť při otírání drhnout ručníkem, lepší je osušit ji jemným přikládáním. Snižte teplotu vody v níž se sprchujete či koupete a nesetrvávejte v ní příliš dlouho. Obzvlášť bydlíte-li v oblastech s velmi tvrdou vodou.
Pleťové přípravky
Klíčem ke správnému zaléčení je důsledná hydratace. Je důležité používat výživné krémy. Dobré jsou ty, které řeší nejen suchost pleti, ale také zvyšují její odolnost. Účinky aloe vera, panthenolu a avokáda jsou vysoce hydratační a vyživující. Vybírejte si vždy pouze produkty bez konzervantů a parfemace. Vhodné jsou biopřírodní oleje. Prospěšné jsou zklidňující masky a na odstranění odumřelých buněk enzymatické přípravky, které by se neměly aplikovat více než jednou či dvakrát do měsíce. Antistresové krémy dokážou zklidnit pleť a chránit jí jednak před vlivem vnějšího prostředí, ale také před emočním stresem. Výrobky s obsahem bambuckého másla a měsíčku lékařského mají blahodárné zklidňující vlastnosti a výborně se hodí pro suchou, citlivou a podrážděnou pleť. Doporučují se i termální vody bohaté na selen. Vyhledávejte přípravky, které zvýší obranyschopnost vaší pleti, podporují imunitu a zvyšují její snášenlivost.