Trápí vás pigmentové skvrny?

Sluníte se ráda? V tom případě Vám kromě dalších rizik opalování hrozí, že se na Vaší pokožce mohou objevit i pigmentové skvrny. Mají různý tvar, intenzitu zabarvení a velikost a mohou se vyskytnout na různých částech těla. Poruchy pigmentace jsou tvořeny obvykle základními typy fyziologických barviv - melaninem, hemoglobinem nebo karotenem. Nejčastější jsou však melaninové hyperpigmentace. 
Jejich podkladem je porucha distribuce nebo tvorby kožního barviva, kdy dochází k jinému zabarvení určitého okrsku kůže. 

Barva pokožky

Za barvu pokožky jsou zodpovědné tzv. melanocyty, které se nachází v bazální vrstvě epidermis. Tyto buňky najdeme v kůži, ve vlasových folikulech, v okolí mazových žláz apod. Melanocyty produkují hnědý pigment melanin, který chrání naši kůži před škodlivým UV zářením. Právě vlivem slunečního záření se počet i aktivita melanocytů zvyšuje a stoupá produkce melaninu. Nejvyšší počet buněk, které vytvářejí pigment je v obličeji, kde se také nežádoucí pigmentace vyskytují nejvíce.

Podle toho, v jaké vrstvě kůže se pigmentová skvrna vyskytuje rozlišujeme dvě stádia vývoje. První stádium označujeme jako tzv. junkční névus - ty se nacházejí v horních vrstvách kůže, jsou ploché a mají tmavě hnědé zabarvení. Oproti tomu druhé stádium - intradermální či nitrokožní névus, se uprostřed vyklenuje a névové bunky začínají procházet do hlubších vrstev.

Kdy se pigmentové skvrny objeví?

Pigmentové skvrny se objevují od dětství nebo se mohou vytvořit náhle v průběhu života. V případě vrozených hyperpigmentací hovoříme o pihách. Najdeme je zejména na pokožce 
světlovlasých či rusovlasých jedinců, sklon k jejich vzniku ovlivňuji genetické predispozice. Podkladem jejich zrodu je množství pigmentu v těle, nikoliv množství melanocytů. Mají typickou lokalizaci v centrální části obličeje, na pažích a horní třetině hrudníku. Intenzita zabarvení se zvyšuje vlivem UV záření.

V průběhu života získané pigmentové skvrny trápí spíše osoby středního věku s vyšším fototypem. Náchylnější k jejich vzniku jsou ženy. Mohou za to větší hormonální výkyvy během života a také vliv pohlavních hormonů - estrogenu i progesteronu.

Výskyt ale stoupá i u mužů, avšak zde se uplatňuje především genetická zátěž. Jak je známo, muži však tento kosmetický problém spíše přecházejí. Vznik skvrn je tedy složitý komplexní děj, ve kterém hrají důležitou roli hormony, bílkoviny a enzymy.

Typy pigmentací

Prvním zástupcem získaných pigmentací je tzv. lentigo, lidově nazývané stařecká skvrna. Mají většinou čočkovitý tvar a ostré ohraničení a nacházejí se v úrovni kůže. Vyskytují se na slunci exponovaných místech a jejich barva se nemění podle množství slunečního záření. Postihuje starší ženy i muže a maligní zvrat je ojedinělý.

Nejčastějším typem jsou tzv. chloasma. Ty jsou vyvolaná kombinací UV záření a hormonálních výkyvů, přispět může i používání některých kosmetických prostředků nebo užívání určitých léků jako např. hormonální antikoncepce, antibiotik či psychofarmak. Tyto nedokonalosti se objevují často po intenzivním slunění, více na spálené či jinak poškozené nebo zjizvené pokožce. Je důležité uvést, že vznik pigmentových skvrn vyvolávají všechny zdroje UV záření (slunce, solárium nebo jiné umělé zdroje).

Léčba pigmentových skvrn - prevence je základ

Jako u všech onemocnění či kosmetických problémů je mnohem jednodušší snažit se jim předcházet, než je poté léčit. Co se týče pigmentových skvrn, doporučuje se omezit slunění na přímém slunci i v soláriích, používat krémy a opalovací přípravky s vysokými ochrannými faktory proti UVA a UVB záření.  Jedním z podstatných faktorů prevence je také styl stravování. Měla se konzumovat strava bohatá na antioxidanty, vitamíny a stopové prvky jako je vitamín C, E, zinek, beta-karoten a selen.

Pokud již pigmentová skvrna vznikla, jsou na trhu přípravky, které mají tzv. bělící nebo zesvětlující účinky. Pricipem je ovlivnění tvorby či ukládání melaninu v kůži. Je nutné pravidelné dlouhodobé ošetřování, opět v kombinaci s UV filtry. Nelze očekávat okamžité výsledky. Jednou z účinných látek je např. Hydrochinon, který blokuje klíčový enzym přeměňující tyrozin na prekurzor melaninu. Hydrochinon se začal používat již v roce 1961, ale kvůli nevyhovujícím vlastnostem je od roku 2000 jeho používání v bělících krémech zakázáno. Lze ho však v 2-4% koncentraci získat na lékařský předpis. Dále lze aplikovat lokální retinoidy, což jsou deriváty vitaminu A. Mají poměrně vysoký účinek, jehož principem je zrychlená obnova pokožky. Mohou ji však dráždit, zvyšovat její citlivost na slunce a tím hyperpigmentace ještě zhoršit. Nejsou vhodné pro těhotné či kojící ženy vzhledem k možné souvislosti s vrozenými vadami u dětí. Také deriváty vitaminu C se často používají v kombinaci s dalšími aktivními látkami a při odstraňování nežádoucích skvrnek se ukázaly být relativně účinné. Velmi účinnou látkou je i B- resorcinol, který snižuje tvorbu melaninu inhibicí enzymu tyrosinázy. Zmírnění pigmentace je prokázáno již po 4 týdnech a podráždění pokožky je minimální.

Léčba profesionální

Jiným postupem odstranění je chemický peeling. Pomocí roztoku kyseliny glykolové se odstraňují vrchní vrstvy pokožky. Při tomto postupu nejprve vznikají puchýřky, které se však později sloupnou a pod nimi je nová a rovnoměrně zabarvená pokožka. Toto ošetření by měl provádět dermatolog. V domácích podmínkách lze používat tzv. diové kyseliny, které jsou velmi dobře snášené a jejich účinkem dochází ke stírání hranic mezi hyperpigmentovanými a normálně zabarvenými okrsky kůže.

Z fyzikálních metod se využívají speciální lasery, které působí specificky na pigmentem zbarvené buňky a způsobují jejich selektivní fototermolýzu, čímž se zbarvení odstraní. Dále lze využít účinky intenzivního pulzního světla (IPL), které vede k omlazení pokožky a eradikaci nežádoucích kosmetických vad. Metoda je však efektivní pouze pokud je pigment uložen ve vrchních vrstvách pokožky.

V Genesys Medical vás pigmentových skvrn zbavíme už od 1050 Kč, a to buď chemickým peelingem, nebo laserovými ošetřeními. Je důležité dodat, že velkou roli v úspěšnosti léčby hraje také její načasování. Ideálním měsícem pro léčbu pigmentací je tak například říjen, kdy sluneční paprsky ztrácí svou sílu a klient má dostatečný čas na to, aby pigmentové skvrny vyřešil ještě před nadcházejícím létem.