Milé krásky, trápí Vás vrásky? V tom případě věnujte pár minut tomuto článku, který Vám poskytne stručné informace o nové a převratné metodě buněčného omlazení pleti - plazmaterapii.
Základ plazmaterapie
Ta je založena na inovativní švýcarské technologii, která je maximálně efektivní a má pro pacienta mnoho výhod. Jedná se o manuální techniku, při níž je pacientovi aplikována vlastní krevní plazma do jakékoliv oblasti jeho těla. Využívá se především pro obličej, krk, dekolt i hřbety rukou a je vhodná pro vyhlazení jemnějších i hlubších vrásek.
Princip plazmaterapie
Princip metody není nijak složitý. Speciálně připravená směs krevní plazmy a krevních destiček obsahuje velké množství růstových faktorů, které potencují kmenové buňky k dělení a produkci kolagenních vláken, které s věkem přirozeně mizí. Právě ztráta kolagenu, narušování buněčných struktur a nedostatečná hydratace pokožky je dle vědeckých výzkumů zodpovědná za viditelné projevy stárnutí jako jsou vrásky či ochabnutí pleti. Po aplikaci tak dochází k regeneraci, rozzáření a zlepšení kvality pleti.
Průběh plazmaterapie
Celý proces je nenáročný, miniinvazivní a není potřeba žádná hospitalizace. Provádí se ambulantně na sálku a nezabere více než jednu hodinu. Krevní plasma se získá standardním odběrem žilní krve, která je poté smíchána se speciální gelovou látkou. Směs je poté opatrně odstředěna za vysoké frekvence a celá příprava tohoto elixíru trvá kolem 10-15 minut. Zákrok se provádí v lokální anestezii. Obohacenou plazmu můžeme využívat ve dvou formách. Tekutou plazmu nejčastěji používáme ke korekci vrásek na čele, kolem očí či v dekoltu formou minijehličkové techniky (mezoterapie). Gelová forma supluje funkcí dermálních výplní, kterými je možné korigovat hlubší vrásky či výrazné nosoretní rýhy.
Po zákroku
Po zákroku je vhodné přikládat hydratační a chladivé masky, důležitá je prevence otoků a ochrana před slunečním zářením. Pacient by se měl vyhnout laserovému ošetření, extrémním teplotám, ale i třeba sauně nebo plavání a je vhodné dodržovat zhruba 2 dny klidový režim. Výsledky jsou patrné již po prvním ošetření v průběhu tří týdnů. Aplikaci je vhodné opakovat zhruba po půl roce. V případě padání vlasů, při hlubších vráskách, sušší pleti a při akneformních projevech po dvou až třech měsících, čímž dochází k velmi efektivnímu hojení.
Výhody plazmaterapie
Nespornou výhodou je, že při metodě nejsou používány žádné chemické aktivátory ani aditiva. Krevní plazma obsahuje růstové faktory, kmenové buňky, krevní destičky a bílé krvinky, které jsou tělu vlastní. Ty pokožku regenerují a startují tak procesy omlazení zcela přirozenou cestou. Při ošetření se tedy využívá pouze pacientova vlastní látka a tím je eliminováno riziko alergických reakcí a nežádoucích účinků. Metoda je vhodná pro všechny věkové kategorie, avšak nejlepší výsledky byly prokázány ve věkové skupině mezi 35-40 lety. Pro posílení efektu plazmaterapie je možné plazmu kombinovat s kyselinou hyaluronovou, která plet výrazně hydratuje a vyživuje, nebo s aminokyselinami, což jsou stavební prvky proteinů, z nichž jsou kolagenní vlákna složena. Lze tak docílit dlouhodobé ochrany pokožky před vnějšími i vnitřními vlivy. Spektrum účinků plazmaterapie je velmi široké - kromě omlazení pleti a vyhlazení vrásek je prokázán pozitivní vliv při léčbě řídnoucích a vypadávajících vlasů, při léčbě akneformních projevů a při hojení chronických defektů či zjemnění jizev.