Léto dává pleti pořádně zabrat. Pleť je namáhána slunečním zářením a zvýšeným pocením. Přestože se více mastí, chybí jí hydratace. Zvýšená tvorba mazu vede k ucpávání pórů a tvorbě černých teček a pupínků. Nemluvě o tom, že je nezbytně nutné chránit ji před klimatickými vlivy a účinky ultrafialového záření.
Vliv UV záření na pleť
Nadměrné vystavování UV záření způsobí spálení pokožky – dochází k jejímu ztenčení, zeslabení ochranné bariéry – kůže je tak náchylnější k infekcím a jiným negativním vlivům a může podnítit vznik rakoviny kůže. Také urychluje její stárnutí. Velkým omylem spousty lidí je, že považují za dostatečné, když se ochranným krémem namažou ráno před cestou do práce. Taková dávka však v žádném případě nestačí. Trávíme-li den na slunci, je třeba ochranu aplikovat ideálně každé dvě hodiny. Ani opalovací krém s vysokým faktorem vám ale nezajistí 100 % ochranu. Od 11 do 15 hodin, kdy je intenzita slunečního záření nejsilnější, a tím pádem i nejškodlivější, je lepší čas trávit ve stínu a raději se Slunci stranit. Chránit se před spálením není důležité jen na dovolené u moře, v našem mírném pásmu nám sluníčko dokáže také pěkně zavařit. Natírat se opalovacími krémy s UV filtrem pod 25 rozhodně není dostačující, volte raději filtry vyšší (nejlépe SPF 30 a SPF 50). Množství UV záření ze Slunce a ze solárií se kumuluje, je proto důležité chránit se, i když už jste opálení. Vhodnými doplňky, které zvýší vaši protekci jsou sluneční brýle s ochranným filtrem a klobouk či jiná stínící pokrývka hlavy. Pokud tomu odpovídá počasí, chraňte se už od května a ochranné krémy uklízejte s odchodem posledních zářijových paprsků.
Regenerace pleti
Regenerace pokožky po slunění je stejně důležitá jako její ochrana před ním. Po opalování by se neměly používat peelingové ani parfémované přípravky. I když se vaše pokožka nespálila, je po opalování citlivější a mnohem snadněji dojde k jejímu podráždění. Sáhněte tedy po přípravcích, které pleť regenerují. Můžete ale využít takové, které navíc stimulují tvorbu kolagenových vláken, čímž předcházejí vzniku vrásek, ke kterému vaše pleť po opálení inklinuje. Zajišťují tak její pružnost a pevnost.
Pleť a hydratace
Stěžejní je pleti zajistit adekvátní hydrataci. Používáním kvalitního hydratačního krému zamezíte odpařování vody z pleti a zachováte nezbytnou vlhkost v jejích vrstvách. Ta je základem všech enzymových procesů, které se v ní odehrávají a zajišťuje normální funkci ochranné bariéry. Hydrataci potřebují také pleť mastná a smíšená, protože i ty mají na obličeji oblasti se sklonem k vysoušení (zejména kolem očí a na tvářích). V tomto případě si ale nevybírejte hydratační krémy, které obsahují olejové složky. Nanášejte je na dobře vyčištěný obličej. Vyhýbejte se však odličovačům s alkoholem, protože ten odstraňuje nečistoty příliš násilně. Může tím narušit již zmíněnou ochrannou vrstvu, pleť pak přestane zadržovat vodu a tím dojde k její dehydrataci. Zvolte raději micelární vody určené pro váš typ pleti. Jestli patříte mezi pravidelné uživatelky make-upu, aplikujte během letních měsíců make-up lehký, tónovací BB nebo CC krém. Většina z nich dnes nabízí i ochranu před UV zářením. Kromě hydratačního krému se na léto vybavte také termální vodou ve spreji. Několikrát za den si obličej vodou přestříkejte. Termální sprškou pleť osvěžíte, zklidníte a zabráníte jejímu vysušování. Nevynechávejte ani noční péči o pleť. Během spánku se totiž veškeré vyživující látky do pleti lépe vstřebávají. Jednou či dvakrát týdně si dopřejte také hydratační masku. Exfoliace neboli obrušování odumřelých a vysušených částí vaší pleti zamezuje ucpávání pórů, vyhlazuje a potencuje účinky dalších přípravků. Samozřejmě nezapomínejte na pitný režim. Vyhnete se tak nejen bolestem hlavy, zhoršenému soustředění a únavě, ale prospěje také vaší pleti. Měli bychom vypít kolem dvou litrů denně. Jestliže si rádi dopřejete kávu (i jiný nápoj s obsahem kofeinu), nebo se věnujete náročným fyzickým aktivitám, je třeba množství vypité vody ještě navýšit. Pokud jde o stravování, i to má na stav vaší kůže pochopitelně vliv. Upravte si proto jídelníček tak, aby vás trávení v horkých dnech příliš nevyčerpávalo a abyste posílili svůj kardiovaskulární systém, který je v tomto období nejvíce přetěžován. Vhodnými pokrmy jsou lehké zeleninové polévky, které jsou dobře stravitelné a dodávají dostatek tekutin i živin. Pak saláty a ovoce, které vás krásně osvěží. Základem pro většinu jídel by měl být kvalitní panenský olivový olej, jenž patří mezi pět nejprospěšnějších surovin na světě a má celou řadu blahodárných a léčivých účinků na organismus. Doporučuje se jíst to, co právě roste a vše vařit kratší dobu. Neměla by chybět také čekanka, rukola, řeřicha, kukuřice, čočka, zelené natě, mořské řasy a další lehké ingredience jako bílý jogurt.